13 stycznia 2018
Posted by

Właściwości lecznicze czarnej porzeczki znane były już w XV wieku, choć dokładne badania zostały przeprowadzone dopiero pięćset lat później.[1] Te przyczyniły się do szybkiego rozwoju rynku kosmetycznego wykorzystującego właściwości owoców, liści i pędów czarnej porzeczki.

Czarna porzeczka oczyszcza, napina, wygładza, ujędrnia i nawilża skórę, łagodzi podrażnienia oraz opóźnia proces starzenia.

Czarna porzeczka zawiera m.in. witaminy z grupy B oraz sole mineralne (więcej w artykule: Czarna porzeczka – wartość odżywcza), dzięki czemu ma działanie oczyszczające, tonizujące i bakteriobójcze. To sprawia, że wyciąg z czarnej porzeczki jest jednym z bardziej pożądanych składników kremów dla cery tłustej i mieszanej.

Jak powszechnie wiadomo, odpowiednio nawilżona skóra jest mniej podatna na podrażnienia oraz szybciej regeneruje się niż skóra sucha. Wiadome jest również, że czarna porzeczka doskonale nadaje się do nawilżania skóry, dlatego kosmetyki z czarną porzeczką cieszą się tak dużą popularnością wśród osób, które chcą aby ich skóra była zdrowa, nawilżona i dłużej młoda.

Wyciąg z czarnej porzeczki to częsty składnik pomadek ochronnych do ust. Nawilża, koi i przyspiesza regenerację spierzchniętych ust. Właściwości czarnej porzeczki wykorzystywane są nie tylko do kremów i pomadek.[2] Czarna porzeczka łagodzi podrażnienia skóry, dlatego też jest szczególnie istotnym składnikiem kosmetyków do bardzo wrażliwej skóry. To sprawia, że kosmetyki z czarną porzeczką są często polecane przez trychologów osobom z problemami skóry głowy i włosów, u których odpowiedni dobór składników produktów kosmetycznych ma ogromny wpływ na powodzenie zalecanej kuracji.

[1]Farmacjaija.pl, Roślinne laboratorium: Czarna porzeczka, Data odczytu: 01.08.2016 r.

[2]Spa24.pl, Czarna porzeczka w kosmetyce, Data odczytu: 23.09.2016 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *