17 stycznia 2018
Posted by

Lato to szczególny okres dla włosów i skóry głowy. To czas w roku, w którym owłosiona skóra głowy poddana jest zwykle większemu obciążeniu ze strony zewnętrznych czynników niż w pozostałych porach roku. Można śmiało stwierdzić, że pielęgnacja włosów i skóry głowy latem to prawdziwe wyzwanie dla każdego, nie tylko osób z dolegliwościami trychologicznymi.

Czynniki wpływające na kondycję włosów w lecie

Prawidłowa pielęgnacja skóry głowy i włosów to podstawa, aby cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami. W okresie letnim owłosiona skóra głowy poddana jest działaniu wielu niekorzystnych czynników, które w znacznym stopniu osłabiają strukturę włosa i mogą podrażniać skórę głowy. Wśród nich jest słońce, wysoka temperatura, suche lub wilgotne powietrze. Nie bez znaczenia jest również oddziaływanie wody, w szczególności słonej lub chlorowanej.

Kąpiele słoneczne nie służą owłosionej skórze głowy. Promienie słoneczne (a precyzyjniej promienie UV) niszą nieodwracalnie strukturę łodygi włosa. Skóra głowy zaś może ulec opaleniu lub, co gorsza – poparzeniu i prowadzić nawet do nadmiernego wypadania włosów (łysienia).

Wpływ wysokiej temperatury na włosy objawia się rozchylaniem łuski włosa, dzięki czemu wspomniane wyżej promieniowanie UV w szybszy i łatwiejszy sposób przenika do jego struktury. Wysoka temperatura pobudza pracę gruczołów łojowych do intensywniejszej pracy, co w efekcie prowadzi do szybszego przetłuszczania się skóry głowy. Tzw. “przetłuszczone włosy” prezentują się fatalnie.

Destrukcyjna moc suchego powietrza objawia się przesuszeniem włosów, a w konsekwencji kruszeniem, łamaniem i rozdwajaniem ich końcówek oraz matowością i szorstkością. Przesuszona skóra głowy to również pierwszy krok do łupieżu.

Wilgotne lub mokre włosy są zdecydowanie bardziej podatne na uszkodzenia – m.in. na łamanie i płowienie.

Pielęgnacja skóry głowy i włosów w okresie letnim

Jak zatem powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja włosów i skóry głowy latem? Czy jesteśmy w stanie w jakikolwiek sposób pomóc naszym włosom przetrwać ten trudny okres, jednocześnie ciesząc się wszystkimi możliwościami jakie oferuje lato?

Nasze działania powinny skupiać się na dwóch kierunkach: zabezpieczeniu i regeneracji. Istotna zatem jest i profilaktyka, i działanie wspomagające.

Działania profilaktyczne powinny skupiać się na fizycznej ochronie włosów i skóry głowy przed działaniem promieni słonecznych i wysokiej temperatury, poprzez noszenie materiałowych (bez dodatku poliestru i innych sztucznych tworzyw) chust i kapeluszy oraz na tyle ile to możliwe, przebywanie w miejscach zacienionych i o umiarkowanej temperaturze.

Szczególnie ważne w profilaktyce jest również odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie włosów, jak również stosowanie specjalnych produktów do włosów z filtrem przeciwsłonecznym. Najlepiej sprawdzi się produkt o możliwie najbardziej naturalnym składzie, który jednocześnie nie spłucze się podczas zażywania kąpieli w morzu lub na basenie.

Prawidłowa pielęgnacja skóry głowy latem sprowadza się do stosowania nawilżających kosmetyków trychologicznych, w szczególności produktów naturalnych o intensywnym działaniu nawilżającym, odbudowującym i nawilżającym skórę głowy. Jednym z takich produktów jest odżywka nawilżająca do skóry głowy BIONIGREE BASIC_03. To produkt, który świetnie sprawdzi się zarówno w kwestiach profilaktycznych, jak i wspomagających (regeneracyjnych).

Pomoc skórze głowy i włosom w trakcie upału może przynieść również stosowanie kosmetyków oczyszczających. Najlepiej powinien sprawdzić się peeling enzymatyczny do skóry głowy, z racji delikatnego i bardzo skutecznego oczyszczania skóry głowy z nadmiaru łoju zalegającego w mieszkach włosowych oraz regulacji pracy gruczołów łojowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *