5 kwietnia 2018
Posted by

Kosmetyki oczyszczające skórę głowy to jedna z kategorii kosmetyków o funkcji oczyszczającej, dostępnych na polskim rynku kosmetycznym. To grupa kosmetyków, którą cechuje duże zróżnicowanie.

Funkcje kosmetyków oczyszczających

Podstawową funkcją kosmetyków oczyszczających, jak sama nazwa wskazuje, jest oczyszczanie. Oczyszczanie to jednak może przybierać różną intensywność i dotyczyć różnych części naszego ciała, ale o tym później.

Część kosmetyków oczyszczających ma za zadanie uregulować pracę gruczołów łojowych, odpowiedzialnych za produkcję sebum (łoju skórnego). To bardzo ważne zadanie, ponieważ tarcie, dotyk i nacisk oraz podwyższona temperatura powodują pobudzenie gruczołów łojowych do pracy i tym samym zwiększenie produkcji łoju, przyczyniając się m.in. do wyższego poziomu tłustości skóry.

Wśród zadań jakie spełniają kosmetyki oczyszczające, głównie peelingi enzymatyczne i peelingi mechaniczne do skóry głowy, jest oczyszczenie skóry nie tylko z łoju zalegającego w mieszkach włosowych, ale również z nadmiaru zrogowaciałego (martwego) naskórka.

Niektóre kosmetyki oczyszczające dostępne na polskim rynku kosmetycznym zawierają składniki nawilżające (np. ekstrakt z owoców czarnej porzeczki). To właśnie dzięki nim powierzchnia skóry nie jest sucha i nie wymaga dodatkowo aplikacji balsamu.

Kosmetyki oczyszczające, w zależności od ich składu i przeznaczenia, mogą rozwiązywać różnego rodzaju problemy. Przykładowo oczyszczające kosmetyki trychologiczne mogą skutecznie rozwiązać problem łupieżu, swędzenia skóry głowy czy przetłuszczonej skóry głowy.

Rodzaje kosmetyków oczyszczających

Wyróżniamy kosmetyki oczyszczające do:

  • skóry głowy,
  • włosów,
  • skóry twarzy,
  • rąk,
  • ciała,
  • jamy ustnej.

Mówiąc o kosmetykach oczyszczających do skóry głowy mówimy o peelingach do skóry głowy. Mając na myśli kosmetyki oczyszczające do włosów, myślimy o szamponach oczyszczających.

Skórę twarzy oczyszczamy peelingami do twarzy oraz maseczkami.

W przypadku rąk i skóry ciała oczyszczanie odbywa się za pomocą mydła i żeli.

Oczyszczanie jamy ustnej wykonujemy przy pomocy pasty do zębów oraz płynów do płukania jamy ustnej.

Kosmetyki oczyszczające skórę głowy i włosy

Dlaczego warto stosować kosmetyki oczyszczające skórę głowy i włosy? Jeżeli chodzi o kwestię włosów, odpowiedź prawdopodobnie nasuwa się sama – chociażby ze względów estetycznych. Ale po co jeszcze?

Skóra głowy, podobnie jak włosy, wymaga dokładnego oczyszczenia, raz na czas. Czysta skóra głowy, tj. skóra bez złuszczającego się naskórka, bez łoju i zabrudzeń “z zewnątrz” to skóra, która w szybszym tempie będzie przyswajać składniki odżywcze i będzie podatniejsza na działanie składników aktywnych zawartych w produktach kosmetycznych przeznaczonych do pielęgnacji skalpu.

Nawet jeżeli na pierwszy rzut oka nie mamy widocznych problemów ze skórą głowy (nie jest tłusta, nie widać łupieżu) to istnieje duże prawdopodobieństwo, że na jej powierzchni znajduje się różnej grubości “powłoka” z pozostałości innych kosmetyków, która skutecznie osłabia działanie substancji aktywnych aplikowanych produktów kosmetycznych. M.in. właśnie przez to część kosmetyków nie zawsze spełnia nasze oczekiwania.

Oczyszczanie skóry głowy ma również wymiar estetyczny. Łój połączony z naskórkiem może przybierać kolor żółty, zdecydowanie odznaczający się na tle koloru naszych włosów. Jeżeli komuś zależy na zdrowym, godnym pozazdroszczenia wyglądzie to doskonale wie, że precyzyjne oczyszczenie skalpu jest właśnie tą czynnością, o której zapomnieć nie wolno.

Część produktów dostępnych na polskim rynku kosmetycznym ma wieloraką funkcję: dokładnie oczyszcza skórę głowy z łoju zalegającego w mieszkach włosowych oraz nadmiaru martwego naskórka, reguluję pracę gruczołów łojowych i łagodzi podrażnienia skóry, tym samym skutecznie rozwiązując m.in. problem łupieżu, swędzącej skóry głowy i przetłuszczających się włosów (a precyzyjniej przetłuszczającej się skóry głowy). Jednym z takich produktów jest naturalne, polskie serum oczyszczające do skóry głowy BIONIGREE BASIC_01.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *