CO NA SWĘDZENIE SKÓRY GŁOWY?

Swędzenie skóry głowy

Swędzenie skóry głowy i pieczenie to często występujący przypadek, zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci. Poza uczuciem dyskomfortu, może prowadzić do uszkodzeń ciągłości naskórka, w wyniku czego powstawać mogą rany i nasilać się stany zapalne. Swędzenie skóry głowy to objaw, którego nie wolno lekceważyć. Jego następstwem może być nawet nadmierne wypadanie włosów. Zwiększona częstotliwość drapania skóry głowy w znacznym stopniu przyczynia się do możliwości wystąpienia infekcji wtórnych wskutek wprowadzania bakterii, grzybów i innych patogenów występujących na skórze głowy.

Zwykle swędzeniu skóry głowy towarzyszą inne problemy, do których należy zaliczyć m.in.: miejscowe pieczenie skóry, zaczerwienienie skóry, wysypka, popękanie skóry oraz występowanie pasożytów (w tym wszy).

A zatem, jeżeli skóra głowy swędzi, a nawet piecze, to koniecznie zapoznaj się z tym artykułem!

1. Przyczyny swędzenia skóry głowy (przyczyny świądu)

Przyczyn swędzenia skóry głowy jest bardzo wiele. Praktycznie niemożliwe jest wykazanie wszystkich, dlatego poniżej przedstawiono jedne z bardziej popularnych – zalegający łój i uczulenie na składniki preparatów do pielęgnacji skóry głowy.

Swędzenie skóry głowy może również być skutkiem występowania dolegliwości skórnych, do których przede wszystkim należy zaliczyć: łupież, łojotok, łojotokowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry, świerzb, liszaj, grzybicę skóry głowy i łuszczycę.

Do przyczyn świądu zalicza się również zanieczyszczenie powietrza, zwłaszcza w dużych i zwartych ośrodkach miejskich.

2. Łój i mikroflora bakteryjna na skórze głowy

Swędzenie skóry głowy może być spowodowane gromadzeniem się na powierzchni skóry głowy naskórka wymieszanego z łojem i mikroflorą bakteryjną.

Na skórze głowy znajdują się zarówno bakterie beztlenowe, jak i drożdżaki. Najlepiej widać to podczas badania mikrokamerą.

“Grudki na skórze głowy” to charakterystyczny objaw. Niekiedy bakterie i drożdżaki zalegając w mieszkach włosowych zaczynają się namnażać, tworząc zapalenie mieszka włosowego. Towarzyszyć temu mogą również różnego rodzaju wypryski, krostki.

Czasami podczas drapania skóry głowy za paznokciami pojawia się charakterystyczny nalot, a czasem na skórze głowy wyczuwalne są “kuleczki”. To jedne z charakterystycznych przyczyn swędzenia skóry głowy, u podstaw których jest łój i mikroflora bakteryjna.

3. Swędzenie skóry głowy a uczulenie na składniki kosmetyku

Uczulenie na różnego rodzaju składniki zawarte w produktach do pielęgnacji skóry głowy to jedna z dość popularnych przyczyn swędzenia powierzchni głowy. Swędzenie wynika z obecności takich składników kosmetyków jak m.in.:

– silne detergenty np. SLS (Sodium Lauryl Sulfate);

– silne konserwanty (parabeny) oraz

– różne substancje syntetyczne np. pochodne ropy naftowej i oleje mineralne.

4. Jak postępować?

Wyeliminowanie części przyczyn swędzenia skóry głowy jest dość proste.

Należy w pierwszej kolejności stosować te produkty kosmetyczne, które nie zawierają wyżej wymienionych składników.

W drugiej kolejności koniecznym będzie podporządkowanie się zasadzie, że stosujemy preparaty zgodnie z ich przeznaczeniem. Innymi słowy, odżywkę do włosów nakładamy na włosy, a odżywkę do skóry głowy na skórę głowy. Choć to dość oczywiste, to niestety wiele osób o tym zapomina.

Istotne jest aby stosować kosmetyki o potwierdzonej skuteczności, wówczas uczucie swędzenia minie znacznie szybciej.

5. Preparaty na swędzenie skóry głowy

Istnieje całe mnóstwo preparatów na swędzenie skóry głowy. Który wybrać? Z pewnością przydatny będzie preparat peelingujący, a precyzyjniej peeling enzymatyczny (o tym dlaczego wybrać peeling enzymatyczny, a nie mechaniczny dowiesz się z artykułu: Peeling enzymatyczny a peeling mechaniczny skóry głowy) oraz odpowiedni szampon oczyszczający i odżywka nawilżająca, gdyż skóra ze skłonnościami do przetłuszczania się, również potrzebuje nawilżania, a precyzyjniej substancji, które zatrzymają wodę w naskórku.

Dlaczego wybrać peeling?

Peeling enzymatyczny delikatnie i skutecznie usuwa obumarły naskórek, nie powodując podrażnień (w przeciwieństwie do peelingu mechanicznego). Częstotliwość stosowania peelingu uzależniona jest od stanu skóry głowy. Jeżeli występuje u nas dolegliwość, to warto używać kosmetyku peelingującego częściej. Jeżeli świąd nas nie dotyczy, wówczas warto stosować peeling profilaktycznie. Zmniejszy to prawdopodobieństwo wystąpienia przykrych problemów skórnych.

Który wybrać peeling na swędzenie skóry głowy?

Przede wszystkim taki, który jednocześnie nie będzie zawierać silnych detergentów i konserwantów oraz substancji syntetycznych.

Warto aby miał w pełni naturalny skład, i w którym substancję złuszczającą stanowić będą enzymy. Co więcej, warto również aby w składzie kosmetyku peelingującego znalazły się m.in. kwasy hydroksylowe (kwasy AHA) i kwas salicylowy. Są one odpowiedzialne za złuszczanie naskórka oraz regulację gruczołów łojowych.

BIONIGREE BASIC_01, znany również jako serum oczyszczające do skóry głowy, to produkt powszechnie wykorzystywany przy swędzeniu skóry głowy. Ma naturalny skład i jednocześnie zawiera wszystkie pożądane składniki, dzięki czemu stosując go można zapomnieć o swędzeniu i cieszyć się czystą skórą głowy.

Efekt oczyszczania skóry głowy peelingiem enzymatycznym warto wzmocnić poprzez zastosowanie odpowiedniego szamponu i odżywki.

Który wybrać szampon oczyszczający i jaką wybrać odżywkę nawilżającą?

Szampony i odżywki powinny zawierać składniki, które będą mieć jednocześnie działanie nawilżające, antybakteryjne i przeciwłupieżowe. A zatem który szampon i która odżywka będą odpowiednie przy swędzeniu skóry głowy? Przede wszystkim te, które będą zawierać naturalne składniki jak: gliceryna, olej arganowy, olej rycynowy, ekstrakt z czarnej porzeczki, wyciąg z liści i kory brzozy, betainę czy kwas mlekowy.

Należy również, podobnie jak w przypadku peelingu enzymatycznego, uwzględnić kwestię jednoczesnego braku w tych preparatach składników typu SLS/SLES, parabenów, olejów mineralnych oraz ropy naftowej.

Przy wyborze szamponu i odżywki warto kierować się składem kosmetyków oraz opiniami osób, które mają największe pojęcie o włosach i skórze głowy, czyli trychologów.

Ze względu na wyjątkowe właściwości i niezwykłą skuteczność polecają: szampon do włosów BIONIGREE BASIC_02 i serum oczyszczające skórę głowy.

Jeżeli jesteś z Dolnego Śląska i masz problem ze swędzeniem skóry głowy zapraszamy na konsultację do naszych salonów trychologicznych Trichos.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.