Jak często myć włosy

Jak często myć włosy? Raz dziennie, raz w tygodniu, kilka razy w tygodniu czy raz w miesiącu? To pytanie zadaje sobie każdy, kto wie jak ważna dla zdrowia i urody jest pielęgnacja włosów.

Istnieje wiele poradników i artykułów internetowych, w których poruszany jest temat częstotliwości mycia włosów i osiąganych rezultatów. Jednak mało kto bierze pod uwagę typowe, zdrowo rozsądkowe podejście do kwestii mycia włosów.

Jak często myć włosy?

Każdy trycholog (specjalista od skóry głowy i włosów) i dermatolog na pytanie: “Jak często myć włosy?” odpowiedzą zgodnie: “Wtedy, kiedy włosy tego potrzebują”. A kiedy włosy potrzebują mycia? Wówczas, kiedy zauważymy, że są tłuste, zabrudzone kurzem lub innymi zanieczyszczeniami płynącymi ze środowiska.

Powszechnie mówi się, że włosów nie powinno myć się codziennie, ponieważ to może powodować ich szybsze przetłuszczanie się. Jeżeli do mycia włosów będziemy stosować mocno oczyczające szampony, to faktycznie możliwe jest naruszenie naturalnej bariery ochronnej skóry głowy, co w efekcie może prowadzić do produkcji większej ilości sebum (łoju skórnego), przez co włosy szybciej będą tracić świeżość. Stosowanie delikatnych szamponów o naturalnym składzie nie powinno wpłynąć negatywnie na kondycję włosów wymagających częstego odświeżania.

W zależności od rodzaju włosów, zaleca się mycie włosów od kilku razy w tygodniu do nawet każdego dnia. Przeważnie włosy normalne i mieszane wymagają dwu- lub trzykrotnego mycia w tygodniu, a włosy tłuste wymagają mycia każdego dnia.

Mając łatwo przetłuszczające się włosy absolutnie nie wolno zwlekać z ich myciem. Mitem jest, że rzadkie mycie przetłuszczających włosów spowoduje, że będą się one przetłuszczały wolniej. Można opóźnić o dzień mycie tłustych włosów, ale dłuższe zwlekanie może doprowadzić do nagromadzenia na głowie łoju, zatkania porów skóry i osłabienia cebulek włosów. To jak powszechnie wiadomo, prowadzi do wypadania włosów.

W przypadku wątpliwości, który wybrać szampon i jak często go stosować, należy skontaktować się albo bezpośrednio z trychologiem lub producentem.

Jeżeli jesteś z Dolnego Śląska zapraszamy do naszych gabinetów trychologicznych Trichos.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.