JAK ZAPOBIEGAĆ PRZETŁUSZCZANIU SIĘ SKÓRY GŁOWY?

Przetłuszczające się włosy, a właściwie przetłuszczająca się skóra głowy (bo w praktyce to właśnie ona ulega “przetłuszczaniu się”) to problem, który dotyczy wielu osób i wymusza często konieczność codziennego mycia włosów. Choć to zwykle przyjemna czynność, wcale nie jest konieczna z tak dużą częstotliwością.

1. Przyczyny nadmiernego przetłuszczania się skóry głowy

Przede wszystkim należy podkreślić, że “przetłuszczające się włosy” to efekty widoczne na długości włosów, a nie problem z włosami. “Efekt przetłuszczonych włosów” objawia się zjawiskiem popularnie określanym mianem: “oklapu włosów”.

Nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy może wynikać z jednego lub, jak jest zazwyczaj, z wielu czynników. Możemy je podzielić na dwa rodzaje:

a) wewnętrzne przyczyny przetłuszczania się skóry głowy

b) zewnętrzne przyczyny przetłuszczania się skóry głowy

Do wewnętrznych przyczyn zaliczamy:

 • zaburzenia gospodarki hormonalnej (w tym zaburzenia tarczycy, związane z ciążą oraz okresem dojrzewania)
 • nieprawidłowe odżywienie organizmu (w tym niedobór witamin)
 • choroby autoimmunologiczne (w tym ŁZS – Łojotokowe Zapalenie Skóry)

Do zewnętrznych przyczyn przetłuszczania się skóry głowy zaliczamy:

 • zanieczyszczenie powietrza
 • nieprawidłową pielęgnację skóry głowy i włosów

Zaburzenia gospodarki hormonalnej to dość powszechna przyczyna objawu przetłuszczonych włosów. Nie należy jej pod żadnych pozorem bagatelizować, gdyż może być bardzo negatywna w skutkach.

Przykładowo zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy mogą wpływać na przesuszenie skóry głowy, co w konsekwencji prowadzi do wydzielania przez organizm większej ilości sebum (tłuszczu stanowiącego składnik płaszcza lipidowego skóry), a przez to do efektu przetłuszczonych włosów przy jednoczesnym podrażnieniu skóry głowy.

W takich sytuacjach warto udać się do lekarza i wykonać morfologię krwi oraz badanie hormonów tarczycy. Wyniki warto skonsultować ze specjalistą – endokrynologiem lub trychologiem.

Nieprawidłowe odżywienie organizmu może wynikać m.in. z niedoboru witamin i składników mineralnych. Ta zaś może wynikać z nieprawidłowej diety, ubogiej w składniki mineralne.

Łojotokowe Zapalenie Skóry to choroba, która najczęściej dotyczy osób w okresie pokwitania (choć zdarza się, że cierpią na nią również osoby dorosłe i dzieci, częściej mężczyźni niż kobiety). ŁZS to choroba przewlekła, nawracająca. Dotyczy owłosionej części ciała.

Objawy łojotokowego zapalenia skóry głowy to przede wszystkich nadmiernie złuszczający się naskórek, swędzenie i podrażnienia skóry wynikające ze wzmożonej aktywności gruczołów łojowych i nadmierną produkcją łoju (warto podkreślić, że w okresie dojrzewania zmienia się skład produkowanego sebum – jest większa zawartość trójglicerydów, a mniejsza kwasów tłuszczowych i estrów) oraz miejscowym przerzedzeniem się włosów.

Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry mogą być różne: od nieprawidłowości i zaburzeń pracy układu odpornościowego (najczęstsza przyczyna), stres i zaburzenia hormonalne, przez nieodpowiednią dietę i higienę osobistą, po brak ekspozycji na światło słoneczne.

Zanieczyszczenie powietrza to temat bardzo na czasie. Kiedyś dotyczył tylko wielkich aglomeracji (np. Krakowa), teraz praktycznie całej Polski (jeżeli skupiamy się tylko na naszym najbliższym otoczeniu).

PM10 i PM 2,5 to mieszanina cząsteczek stałych i kropelek cieczy utrzymujących się w powietrzu. Za ich obecność w powietrzu odpowiedzialna jest tzw. niska emisja, czyli domowe piece grzewcze, transport samochodowy, elektrownie węglowe oraz zakłady przemysłowe.

To że czegoś nie widzimy, nie oznacza, że nie ma to znaczenia. Drobinki zanieczyszczeń osiadają na naszych włosach i skórze głowy, podrażniając ją i tym samym powodując wzmożoną pracę gruczołów łojowych.

Najprostszym sposobem na problem przetłuszczającej się skóry głowy wynikającej z zanieczyszczenia powietrza jest – noszenie odpowiedniego okrycia głowy, np. czapki. To zabieg profilaktyczny. Zaś by rozwiązać problem “przetłuszczonych włosów”, należy regularnie wykonywać peeling skóry głowy (przede wszystkim peeling enzymatyczny).

Nieprawidłowa pielęgnacja skóry głowy i włosów jest praktycznie najczęstszą przyczyną przetłuszczającej się skóry głowy. W ramach tej przyczyny możemy wyróżnić co najmiej kilka mniejszych lub większych grzechów:

 • używanie szamponów i innych kosmetyków powodujących wysuszenie skóry głowy
 • używanie kosmetyków z silikonami
 • brak peelingu skóry głowy

Stosowanie kosmetyków wysuszających skórę głowy, analogicznie do wyżej opisanych przyczyn przetłuszczania się włosów (skóry głowy), prowadzi pierw do wysuszenia powierzchni skóry głowy, a przez to reakcji obronnej organizmu poprzez pobudzenie gruczołów łojowych do wzmożonej produkcji sebum.

Nieco inna jest sytuacja w przypadku używania kosmetyków zawierających silikony. Silikony w kosmetykach pielęgnacyjnych mają za zadanie zabezpiecznie włosów przed zewnętrznymi czynnikami, tj. wiatr, skrajna temperatura, tarcie; jednak ich obecność na skórze głowy jest niewskazana. Może prowadzić do podrażenia skóry głowy, czego należy unikać z wiadomych względów.

Brak wykonywania peelingu skóry głowy należy traktować jako świadomą rezygnację z utrzymania skóry głowy w dobrej, właściwej kondycji. Peelingi mają za zadane głównie złuszczenie nadmiaru martwego naskórka, rozpuszczenie łoju zalegającego w mieszkach włosowych i regulację pracy gruczołów łojowych. Przy “przetłuszczaniu się włosów” właściwe oczyszczanie skóry głowy jest wręcz obowiązkowe.

2. Przygotowanie do kuracji przeciw przetłuszczonej skórze głowy

Przed zastosowaniem jakiejkolwiek kuracji pielęgnacyjnej, w tym domowych sposobów na przetłuszczającą się skórę głowy, sugeruje się wizytę u specjalisty, najlepiej trychologa. W skrócie, to osoba, która specjalizuje się w diagnostyce i zabiegach pielęgnacyjnych skóry głowy i włosów. Trycholog po przeprowadzeniu badania trychologicznego (badania specjalistyczną mikrokamerą powierzchni skóry głowy i włosów), przeprowadzeniu wywiadu oraz zapoznaniu się z aktualnymi badaniami, wskaże przyczynę lub przyczyny nadmiernie przetłuszczonej skóry głowy oraz najlepszy sposób rozwiązania tegoż problemu.

Warto zaznaczyć również, że kuracja przeciw przetłuszczonej skórze głowy musi być wielokrotnie powtarzana. A zatem uzbrojenie się w cierpliwość i konsekwencja może zdziałać cuda. Rezygnacja z mycia włosów przez jakiś czas nie rozwiąże problemu – może go jedynie wzmocnić.

Prawidłowe oczyszczenie skóry głowy (a zatem nie nadmierne oczyszczenie skóry głowy i/lub wysuszenie skóry głowy) pozwoli na sukcesywne, nieinwazyjne oczyszenie powierzchni skóry głowy z nadmiaru łoju oraz na regulację pracy gruczołów łojowych, które są odpowiedzialne za wytwarzanie łoju. Dzięki temu skóra głowy będzie czystsza, przez co będzie lepiej wchłaniać substancje odżywcze (zawarte np. w odżywkach naturalnych), zaś włosy będą unosić się u nasady i będą wyraźnie lepiej prezentować się. Co więcej, nie będzie już konieczne ich codzienne mycie. Będzie to można robić co dwa-trzy dni.

Nawet jeżeli po pierwszym zastosowaniu któregoś ze sposobów na pozbycie się problemu przetłuszczonej skóry efekt będzie od razu widoczny, nie należy przestawać jego dalszego praktykowania. To samo tyczy się sytuacji, gdy efekt nie będzie następować tak szybko. Wówczas należy zweryfikować ze specjalistą poszczególne etapy kuracji i nanieść ewentualne zmiany.

Proces ten może trwać miesiąc lub nawet dwa. Cierpliwość i konsekwencja to wskazówki do osiągnięcia sukcesu!

3. Domowe sposoby na przetłuszczające się włosy (skórę głowy)

W Internecie można znaleźć wiele domowych sposobów na przetłuszczającą się skórę głowy. Najczęstszym jest wykorzystanie do tego peelingu.

Można go zrobić zwykle z produktów, które znajdują się w każdej kuchni. Przykładowo można wykonać:

 • peeling cukrowy (do porcji szamponu dodać 3 łyżeczki cukru, delikatnie wymieszać i szybko, aby cukier nie zdążył rozpuścić się, nałożyć na wilgotną skórę głowy, a następnie delikatnie masować i spłukać wodą)
 • peeling kawowy (do porcji szamponu dodać 3 łyżeczki fusów kawy i nałożyć na wilgotną skórę głowy, po czym delikatnie masować i spłukać wodą)
 • peeling sodowy (na mokrą skórę głowy dodać sodę oczyszczoną, zostawić na 2 minuty, a następnie spłukać obficie wodą)
 • peeling solny (do porcji szamponu dodać 3 łyżki soli drobnoziarnistej – bez znaczenia jest jej rodzaj, a następnie nałożyć na wilgotną skórę głowy, delikatnie masować, po czym spłukać wodą)

Wskazane wyżej domowe sposoby na “przetłuszczające się włosy” to propozycje oczyszczania skóry głowy peelingiem mechanicznym, który nie jest wskazany dla osób o wrażliwiej skórze głowy lub z nań ranami. Zastosowanie peelingu mechanicznego może wiązać się z negatywnymi skutkami (np. porysowaniem i/lub poranieniem skóry głowy), o których więcej można przeczytać w artykule: Peeling enzymatyczny a peeling mechaniczny skóry głowy.

Co więcej, zastosowanie peelingu kawowego może delikatnie przyciemniać kolor włosów oraz powodować konieczność sprzątania łazienki (ziarenka kawy nie rozpuszczają się w wodzie).

Wśród Internautów wskazywane są również alternatywne, zwykle bezpieczniejsze sposoby rozpuszczania łoju. Jednym z nich jest prawidłowe mycie głowy szamponem do włosów, który z jednej strony nie zawiera mocnych detergentów (te powodują wysuszenie skóry głowy) ani silikonów, a z drugiej będzie mieć naturalny skład. O tym jak prawidłowo aplikować szampon można poczytać poniżej. Zaś to nad czym warto pochylić głowę to płukanki.

Do najpopularniejszych domowych płukanek polecanych w Internecie należą:

 • płukanka z octu jabłkowego (do 1 szklanki chłodnej, nieprzegotowanej wody należy dodać 1-2 łyżek octu jabłkowego i zamieszać, a następnie przepłukać włosy po wcześniejszym dokładnym zmyciu szamponu)
 • płukanka z soku z cytryny z octem (do 4 szklanek chłodnej, nieprzegotowanej wody należy dodać 2 łyżki soku z cytryny i 2 łyżki octu, zamieszać i przepłukać włosy po wcześniejszym dokładnym zmyciu szamponu)

Co ważne podkreślenia, i co warto wdrożyć po wyżej wymienionych zabiegach, to prawidłowe suszenie włosów, które polega na suszeniu włosów chłodnym lub letnim nawiewem (gdyż ciepłe może pobudzać gruczoły łojowe do pracy).

4. Kosmetyki oczyszczające skórę głowy i włosy z nadmiaru łoju

Rynek kosmetyczny bogaty jest w preparaty do pielęgnacji skóry głowy i włosów (kosmetyki trychologiczne). Są wśród nich także kosmetyki oczyszczające, których zadaniem jest bezpieczne oczyszczenie powierzchni skóry z nadmiaru zrogowaciałego naskórka, rozpuszczeniu łoju oraz regulacja gruczołów łojowych. Część z nich zawiera również składniki, które odżywiają i nawilżają skórę głowy.

Który kosmetyk oczyszczający wybrać?

Przy wyborze kosmetyków oczyszczających należy kierować się nie kryterium ceny, a działaniem i składem kosmetyków. Produkt musi przede wszystkim:

 • nie zawierać SLS/SLES, silikonów i innych składników, które mogą powodować wysuszenie skóry głowy
 • nie zawierać drobinek (np. kawy), które mogą uszkodzić powierzchnię skóry głowy
 • mieć naturalny skład, aby zwiększać bezpieczeństwo jego użycia
 • nie zawierać substancji aktywnych, które mogą przenikać do krwiobiegu, co jest szczególnie ważne m.in. w przypadku kobiet w ciąży
 • mieć działanie delikatnie oczyszczające, gdyż zbyt silne działanie może wywołać efekt daleki od zamierzonego
 • skupiać się na oczyszczeniu powierzchni skóry głowy z nadmiaru łoju i regulacji pracy gruczołów łojowych.

Popularne szampony do włosów przetłuszczających się zwykle, jak sama nazwa wskazuje, są do użytku na włosy. Nie rozwiązuje się zatem w ten sposób źródła problemu, a jedynie próbuje się walczyć z efektem.

Wartym pokreślenia jest fakt, że aby móc rozwiązać problem nadmiernego przetłuszczania się skóry głowy, trzeba skierować działania przede wszystkim na skórę głowy.

Może w tym pomóc peeling enzymatyczny, czyli peeling w którym za działanie oczyszczające odpowiadają kwasy. Kwasy nawet przy wysokich stężeniach mają niski potencjał drażniący, co innymi słowy, czyni je skutecznymi i bezpieczniejszymi w użyciu niż peelingi mechaniczne.

Jednym z naturalnych kosmetyków oczyszczających jest np. serum oczyszczające do skóry głowy z linii BIONIGREE BASIC_01.

5. Działania wspierające prawidłowe oczyszczenie skóry głowy

Do prawidłowej pielęgnacji skóry głowy i włosów, a zatem i w przypadku oczyszczania skóry głowy, warto wdrożyć również inne przedsięwzięcia, które z pewnością pomogą w uzyskaniu lepszego i trwalszego efektu zastosowanej kuracji.

Należy zadbać o higienę osobistą. Gdy “wylewamy siódme poty” podczas treningów koniecznie pamiętajmy o prysznicu.

Zmiana diety. To prawdopodobnie najtrudniejsze do wykonania, ale warto odstawić słodycze, alkohol i inne używki. Jedzmy więcej owoców i warzyw. Zamieńmy kawę i herbatę na naturalne soki. Dajmy organizmowi więcej pożądanych składników mineralnych.

Niezbędne będzie również zadbanie o sprzęt, z którego korzysta się podczas codziennej pielęgnacji włosów. Mycie szczotek i wymiana poszewek to podstawa. Warto pamiętać również o czyszczeniu prostownicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.