ODŻYWKA DO SKÓRY GŁOWY – CO TO JEST I JAK JĄ STOSOWAĆ?

Czy odżywka do skóry głowy to to samo co odżywka do włosów? Czy te produkty kosmetyczne można stosować ze sobą zamiennie? Po co mi odżywka do skalpu? Kiedy stosować odżywkę do skóry głowy, a kiedy nie? – to zaledwie część pytań, na które każdego dnia odpowiedzi udzielają trycholodzy.

Niniejszy artykuł powstał w celu wyjaśnienia istoty nowego typu produktu na rynku kosmetycznym, którego miejscem aplikacji jest skóra głowy – odżywki do skóry głowy.

Odżywka do skóry głowy a odżywka do włosów

Odżywka do skóry głowy to nie to samo co odżywka do włosów, choć na pozór to oba produkty do pielęgnacji owłosionej skóry głowy.

Odżywka do skóry głowy, jak sama nazwa wskazuje, jest produktem przeznaczonym do aplikacji na powierzchnię skóry głowy. Odżywka do włosów jest produktem, który należy aplikować na powierzchnię włosów (zwykle na całej ich długości, choć zdarzają się również kosmetyki, których producent zaleca stosowanie wyłącznie na końcówki włosów).

Na rynku kosmetycznym dostępne są także odżywki do skóry głowy i włosów i choć nazwa może być wprowadzająca w błąd, są to produkty przeznaczone do aplikacji na skórę głowy i włosy wyłącznie u ich nasady.

Kiedy stosować odżywkę do skóry głowy, a kiedy odżywkę do włosów?

Stosowanie konkretnego rodzaju odżywki determinuje stan naszego owłosienia i kondycja skóry głowy. Kiedy zatem stosować odżywkę do skóry głowy, a kiedy do włosów? Z odpowiedzią na to pytanie przyjdą nam i trycholog, i producent kosmetyku.

Każdy producent kosmetyków ma obowiązek publikacji w widocznym miejscu przeznaczenia produktu oraz istotnych informacji odnoszących się do jego stosowania. Takie informacje znajdują się na etykietach kosmetyków, opakowaniach i/lub na osobnych ulotkach dołączanych do produktu (zwykle w przypadkach, gdy etykieta ma zbyt małą powierzchnię by zmieścić wszystkie ważne i prawnie wymagane informacje).

Oznacza to, że kosmetyk musi zawierać informację, czy jest do włosów, czy do skóry głowy, czy do tego i tego. A zatem jeżeli na produkcie widnieje informacja, że należy go stosować na włosy, warto stosować go na włosy i tylko na włosy. Dlaczego?

W internecie można znaleźć wiele porad. Część z nich jest opublikowana przez osoby anonimowe, a zatem takie, których tożsamości, a przez to także wykształcenia i doświadczenia nie jesteśmy w stanie zweryfikować. Korzystanie z udzielonych przez nie porad może doprowadzić np. do tymczasowej dolegliwości (np. uczulenia) lub do poważniejszych w skutkach rezultatów (np. całkowitego wyłysienia). Producent zaś jest podmiotem, który bezpośrednio odpowiada za produkt i to w jaki sposób, gdzie i jak często zaleca jego stosowanie. Zawsze jest wskazany z nazwy (lub imienia i nazwiska) oraz adresu. Nie jest zatem anonimowy.

Co więcej, odżywka do skalpu oddziałuje na mieszki włosowe (miejsca, w którym włosy są produkowane) i komórki skóry głowy. Jeżeli zatem jest to odżywka przeznaczona wyłącznie do skóry głowy to nie przyniesie pożądanego rezultatu gdy będzie aplikowana również/lub na łodygę włosa, zarówno w wymiarze kosmetycznym, jak i ekonomicznym.

Kto powinien stosować odżywkę do skóry głowy?

Praktycznie każdy powinien stosować odżywkę na powierzchnię skóry głowy, choć nie każdy z taką samą intensywnością.

Częstotliwość stosowania tego rodzaju odżywki zależy od indywidualnych potrzeb. Niektórzy powinni stosować taki produkt raz w tygodniu, raz na dwa tygodnie, a inni nawet codziennie (w szczególności osoby z łuszczycą skóry głowy lub np. z łuszczącym się naskórkiem po oparzeniu słonecznym).

Zarówno sucha skóra głowy, jak i skóra nadmiernie przetłuszczająca się wymagają zastosowania odpowiedniej odżywki do skóry głowy. Nawet tłusta skóra głowy może być odwodniona i wymagać odpowiedniego nawilżenia. W takim przypadku sprawdzi się odżywka nawilżająca do skóry głowy.

Którą odżywkę do skóry głowy warto wybrać?

Odżywki do skóry głowy możemy podzielić na dwie grupy: odżywki syntetyczne i odżywki naturalne.

Syntetyczne odżywki do skóry głowy charakteryzują się zastosowaniem, jak sama nazwa wskazuje, sztucznych składników. Choć w rzeczywistości efekt po ich użyciu będzie błyskawiczny, to w praktyce często bardzo krótki i niekorzystny dla kondycji naszego skalpu. Warto wystrzegać się produktów, które zawierają silikony, PEG, parabeny i sztuczne barwniki. Mogą nie tylko “zapychać” mieszki włosowe, ale i uczulać.

Naturalne odżywki do skóry głowy zawierają naturalne składniki. Rezultaty ich stosowania są dużo wolniej widoczne, ale za to trwalsze. Podobnie jak odżywki syntetyczne mogą podrażniać, ale tylko wówczas, gdy jest się uczulonym na którykolwiek ze składników odżywki.

Warto zatem przy wyborze odżywki kierować się zdrowym rozsądkiem, a nie tylko szybkością działania czy ceną (syntetyczne odżywki są zwykle dużo tańsze niż naturalne).

Zakup odżywki do skóry głowy powinien również uwzględniać skład odżywki, nawet jeżeli odżywka należy do grupy naturalnych.

Świetne rezultaty można uzyskać w przypadku odżywek do skóry głowy, których jednym ze składników jest ekstrakt komórek macierzystych szwajcarskiej jabłoni domowej (malus domestica fruit cell culture extract). Składnik ten działa bezpośrednio na miejsce, w którym włos jest produkowany (co przekłada się na jego budowę i jakość nowo powstających włosów), jak również na komórki skóry głowy, chroniąc ich żywotność, opóźniając proces starzenia, zwiększając witalność komórek i odmładzając mieszki włosowe.

Pierwszą w Polsce odżywką do skóry głowy o naturalnym składzie z ekstraktem komórek macierzystych szwajcarskiej jabłoni domowej i dodatkiem czarnej porzeczki, polskim pochodzeniu i, co najważniejsze, przeznaczoną do użytku domowego jest..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.