Pielęgnacja Włosów Balsamami i Odżywkami do Włosów

Balsamy i odżywki do włosów to podstawowe kosmetyki do pielęgnacji włosów, w które zaopatrzona powinna być każda z nas. Ich wspólnym celem jest poprawa stanu i struktury włosa, w efekcie czego włosy są mniej wrażliwe na uszkodzenia i jednocześnie odznaczają się większym blaskiem.

Skoro oba produkty kosmetyczne mają podobne działanie, dlaczego są wyróżniane? Czy zatem różni się balsam do włosów od odżywki do włosów? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Różnice między balsamem a odżywką są dość spore i uwidaczniają się chociażby w zalecanej częstotliwości ich stosowania. Balsam do włosów stosuje się zdecydowanie rzadziej niż odżywkę. Większość producentów zaleca stosowanie balsamów co 2 do 4 myć włosów (o tym jak często myć włosy dowiesz się z artykułu: Jak często myć włosy?). Odżywki do włosów zwykle można stosować po każdym myciu.

Kolejną różnicą jest sposób użycia. Wyróżniamy odżywki do włosów i odżywki do skóry głowy. Odżywki do włosów należy stosować wyłącznie na włosy, a nie wcierać w skórę głowy. Odżywki do skóry głowy powinno stosować się wyłącznie na skórę głowy, a nie na włosy. Balsamy zaś można stosować zarówno na skórę głowy, jak i na włosy.

Czas stosowania stanowi kolejną różnicę między odżywkami a balsamami. Odżywki nakłada się na skórę głowy lub włosy (w zależności od jej rodzaju) na około minutę. Balsamy zwykle na dłużej.

Na rynku dostępne są również szampony z odżywkami oraz szampony z balsamami, tzw. 2 w 1. Choć jest to dość wygodne (jeden produkt, który jednocześnie ma działanie czyszczące i pielęgnujące), to większość trychologów (specjalistów od skóry głowy i włosów) i dermatologów zdecydowanie odradza ich zakup, argumentując koniecznością właściwego doboru szamponu i odżywki lub balsami do rodzaju włosów oraz faktem, że zawarte w tychże produktach kosmetycznych substancje mogą niepotrzebnie obciążyć strukturę włosów, przez co włosy staną się kruche.

Opracowano na podstawie:
Petra Schürmann, Sekrety urody, Warszawski Dom Wydawniczy, Warszawa 1994, s.16-17

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.