RODZAJE WŁOSÓW (PODZIAŁ WEDŁUG STRUKTURY)

Dlaczego warto znać rodzaj włosów? Przede wszystkim dlatego, że dzięki tej wiedzy znany będzie sposób przeprowadzania pielęgnacji włosów w oparciu o odpowiednio dobrane kosmetyki.

Czy możemy zmienić na stałe strukturę naszych włosów? Odpowiedź brzmi nie. Każdy z nas ma jedyne w swoim rodzaju włosy. Można nimi swobodnie manipulować, tzn. farbować na różne kolory, prostować lub kręcić. Nie można jednak wpłynąć na ich rodzaj. Ten jest zdeterminowany przez naszą genetykę i (ewentualnie) przebyte choroby skóry głowy i włosów.

Typy włosów możemy podzielić na dwie grupy: według struktury włosów i według pochodzenia.

Rodzaje włosów według struktury:

1. Włosy normalne

Włosy normalne to włosy zdrowe, o naturalnym połysku i sprężystości. Układają się bez żadnych problemów i konieczności wykorzystania urządzeń fryzjerskich.

Włosy tego rodzaju wymagają 2-3-krotnego mycia w tygodniu odpowiednimi szamponami.

2. Włosy tłuste

Włosy tłuste charakteryzuje skłonność do nadmiernego przetłuszczania się. Wynika ona ze zbyt dużej aktywności gruczołów łojowych, czego przyczyna zwykle dotyczy zaburzeń w układzie hormonalnym.

Podczas czesania włosów, nadmiar tłuszczu zgromadzony przy nasadzie włosów zostaje przeniesiony na całą głowę. Włosy tłuste mają tendencję do sklejania się i tworzenia zlepionych kosmyków, w efekcie czego, tracą na objętości. Ten rodzaj włosów jest również bardziej narażony na wystąpienie łupieżu.

Pielęgnacja włosów przetłuszczających się polega na stosowaniu odpowiednich środków kosmetycznych każdego dnia.

Za włosy tłuste nie należy uznawać włosów, które w ciągu 5-6 dni od ich umycia zaczęły się przetłuszczać. To zupełnie normalne zjawisko.

3. Włosy suche

Włosy suche często określane są mianem “siana”. Charakteryzują się wysoką tendencją do splątywania się, a przez to dużą trudnością w ich rozczesywaniu.

Przyczyn suchych włosów może być co najmniej kilka. Jedną z nich jest niedoczynność gruczołów łojowych, co również uwidacznia się nie tylko na skórze twarzy, ale i całego ciała. Inną przyczyną suchości włosów jest ich niewłaściwa pielęgnacja. Należy przez to rozumieć zbyt częste suszenie włosów gorącym powietrzem lub poddawanie ich niskim temperaturom. Negatywny wpływ na kondycję włosów ma także silne oddziaływanie promieni słonecznych i słona lub chlorowana woda.

4. Włosy mieszane

Włosy mieszane charakteryzują się tendencją do przetłuszczania się u nasady i nadmierną suchliwością końcówek.

Pielęgnacja włosów mieszanych zakłada 3-4-krotne mycie włosów w tygodniu, szamponami o naturalnym składzie.

5. Włosy cienkie i delikatne

Ten rodzaj włosów ma zwykle charakter dziedziczny. To, że ktoś ma włosy cienkie i delikatne, nie oznacza wcale, że ma ich mniej niż osoba o włosach rodzaju normalnego. Takie włosy wyglądają na mniej puszyste.

Osoba o włosach cienkich i delikatnych może również doświadczyć ich nadmiernego przetłuszczania się lub wysuszania.

6. Włosy z rozdwojonymi końcówkami

Włosy z rozdwojonymi końcówkami to rodzaj włosów, które dotknęła “starość”. Zjawisko rozdwojonych końcówek jest związane z faktem, że włosy długie na końcach są starsze i bardziej zniszczone od części włosów bliżej skóry. Nie dość, że końcówki włosów mogą być wystrzępione, to jeszcze mogą mieć tendencję do łamania się.

7. Włosy zniszczone

Włosy zniszczone to rodzaj włosów, którego przyczyny mogą być wrodzone. Przykładowo odziedziczona skłonność do utraty rogowej substancji ochronnej może przekładać się na większy stopień oddziaływania szkodliwych czynników zewnętrznych na włosy.

Włosy zniszczone charakteryzuje szorstkość. Jest to jednak cecha, którą można dość szybko zniwelować przy odpowiedniej pielęgnacji włosów.

Opracowano na podstawie:

Petra Schurmann, Sekrety urody. Jak być piękną? Warszawski Dom Wydawniczy, Warszawa 1994, s. 12-13

Polki.pl, Jakie są rodzaje włosów?, Data odczytu: 11.08.2016 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.