JAKI WYBRAĆ SZAMPON DO WŁOSÓW?

JAKI WYBRAĆ SZAMPON DO WŁOSÓW

JAKI WYBRAĆ SZAMPON DO WŁOSÓW? Szampon do włosów to środek kosmetyczny, który można znaleźć praktycznie w każdym domu. Półki w drogeriach, aptekach i sklepach wielkopowierzchniowych dosłownie uginają się pod ciężarem różnego typu szamponów do mycia włosów. Wybór przed jakim stajemy nie jest wcale taki prosty. Cena szamponu już dawno przestała być wyznacznikiem jakości, choć w pewnym sensie wciąż determinuje skład danego preparatu.

Zatem, jak wybrać szampon do włosów, aby z jednej strony spełniał swoją funkcję, a z drugiej strony nie był zbyt drogi?

Wybór szamponu powinien być w dużej mierze podyktowany składem szamponu i tym, jaki mamy rodzaj włosów. Przeznaczenie szamponu, czyli to, czy jest to szampon do włosów przetłuszczających się, czy szampon do włosów zniszczonych, czy szampon do włosów normalnych, powinno być zbieżne z rodzajem włosów, na które będziemy go stosować. Nie należy wybierać szamponu do włosów przetłuszczających się w przypadku gdy mamy wysuszone włosy.

Dlaczego? Ponieważ każdy szampon do włosów ma indywidualny skład i różne przeznaczenie. Skład szamponu uzależnia jego przeznaczenie. Szampony do włosów tłustych zawierają zwykle delikatne emulgatory i pobudzające wyciągi z ziół. Szampony do włosów z łupieżem mają w swoim składzie antybakteryjne substancje czynne. Substancje natłuszczające można znaleźć w szamponach do włosów delikatnych, zaś dodatki pielęgnujące, które mogą łączyć się z keratyną i wygładzać powierzchnię włosa, zwykle znajdują się w szamponach do włosów zniszczonych.

Pomocnym w odpowiedzi na pytanie, jaki wybrać szampon do włosów, będzie zapoznanie się z jego składem. Kategorycznie powinno wykluczyć się szampony zawierające w swoim składzie silne substancje myjące, mogące podrażnić skórę głowy (tj. SLS – Sodium Lauryl Sulfate i SLES – Sodium Laureth Sulfate) oraz silikony.

Najlepszym wyborem będzie kupno dwóch szamponów. Jednego do codziennego stosowania, a drugiego oczyszczającego, używanego raz na tydzień.

Dobry szampon do codziennego stosowania to taki, którego w składzie jednocześnie:
– można znaleźć łagodne substancje myjące i oczyszczające (o takich zalicza się m.in. Cocamidopropyl Betaine i Lauryl Glucoside);
– będą oleje roślinne i naturalne składniki nawilżające;
– nie będzie parabenów, sztucznych barwników i silnych substancji zapachowych.

Dobry szampon oczyszczający powinien oczyścić włosy z nagromadzonych nań substancji. Najlepiej aby:
– miał możliwie najbardziej naturalny skład, a w nim silnie działającą substancję oczyszczającą;
– nie zawierał silikonów, SLS, SLES, parabenów i sztucznych barwników.

Opracowano na podstawie:

Petra Schürmann, Sekrety Urody. Jak być piękną?, Warszawski Dom Wydawniczy, Warszawa 1994, s. 14

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.