SZAMPON TRYCHOLOGICZNY – CO TO JEST I KTO POWINIEN GO UŻYWAĆ?

SZAMPON TRYCHOLOGICZNY

Szampon trychologiczny to określenie, które coraz częściej pojawia się w kręgach osób zainteresowanych trychologią (czyli nauką o dolegliwościach owłosionej skóry głowy). Co się właściwie kryje pod tą nazwą? Czy tak rodzaj szamponu będzie wskazany dla każdego?

Nie ma oficjalnej definicji szamponu trychologicznego. Spróbujmy zatem podjąć się jej opracowania. Możemy mówić, że szampon trychologiczny to każdy szampon, który został polecony przez trychologa (specjalistę od skóry głowy i włosów). Takie określenie też cechuje kosmetyk wyprodukowany przez producenta produktów trychologicznych. W końcu szampon trychologiczny może być również określeniem na szampon, który jest dobierany do skóry głowy, a nie do włosów. Ta ostatnia definicja, naszym zdaniem jest najodpowiedniejsza.

Czy każdy szampon jest trychologiczny?

Czy zatem każdy szampon do włosów może być szamponem trychologicznym? Teoretycznie tak, ale praktycznie nie.

Szampon, który określimy mianem trychologicznego, powinien być dobrany przede wszystkim do skóry głowy. Może być on wskazany zarówno przez trychologa, jak również i przez nas, pod warunkiem, że potrafimy właściwie określić kondycję skóry głowy. Jeżeli problemem jest przetłuszczająca się skóra głowy, należy wybrać szampon do przetłuszczających się włosów. Jeżeli problem dotyczy suchej, łuszczącej się skóry głowy, warto zastosować szampon przeciwłupieżowy (oraz wspomóc jego działanie peelingiem enzymatycznym do skóry głowy).

Szampon trychologiczny powinien również charakteryzować się możliwie najbardziej naturalnym składem, tym samym być wolny od SLS/SLES, silikonów, PEG i innych substancji, które mogą mieć negatywne działanie na strukturę włosa i kondycję skóry głowy. Innymi słowy, powinien nie dawać możliwości nadmiernego wysuszenia włosów, czy prowadzić do podrażnień skóry głowy.

Przykładowo, szampon do włosów BIONIGREE BASIC_02 jest naturalnym szamponem trychologicznym. Jest przeznaczony w szczególności dla osób o włosach cienkich, delikatnych, z tendencją do nadmiernego wypadania.

Dostępność szamponów trychologicznych jest coraz większa. Można je nabyć w gabinetach trychologicznych, sklepach stacjonarnych i internetowych z naturalnymi kosmetykami oraz w dobrych aptekach.

Czy z szamponu trychologicznego może korzystać każdy?

Szampony trychologiczne mimo, że mają naturalny i bezpieczny skład to nie powinny być stosowane przez każdego. Przed użyciem któregokolwiek z takich produktów zapoznać się z zaleceniami producenta względem ich stosowania lub skonsultować się z trychologiem.

Szampon przeznaczony do włosów z tendencją do nadmiernego wypadania delikatnie oczyści włosy z zabrudzeń i odpowiednio nawilży je, dzięki czemu włosy zyskają na objętości. Z pewnością ucieszy to osoby z przerzedzonymi włosami, ale niekoniecznie sprawi radość osobom o włosach długich i silnych (prawdopodobnie sprawi, że włosy będą puszyć się). M.in. właśnie dlatego tak bardzo ważny jest dobór odpowiedniego szamponu.

Co więcej, cena szamponu trychologicznego jest zwykle wyższa niż tzw. szamponu drogeryjnego. Wpływ na to mają przede wszystkim koszty produkcji (w szczególności ceny mniej popularnych, bezpiecznych składników, stosunkowo krótki termin ważności, a przez to produkcja małych partii kosmetyku).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.