Trycholog to specjalista zajmujący się badaniem i problemami skóry głowy i włosów czyli trychologii. To nowa i ciągle rozwijająca się dziedzina nauki, która korzysta z doświadczenia dermatologii, medycyny estetycznej i kosmetologii.
Kim jest trycholog i jakie rozwiązuje problemy?
“Lekarz od włosów” to najczęstsze, pospolite i choć w powszechnym użytku, to błędne określenie osoby zajmującej się trychologią. Właściwym określeniem jest trycholog lub specjalista od skóry głowy i włosów.
Trycholog to specjalista, który: korzysta z wiedzy nabytej dzięki przeprowadzonym badaniom, konsultuje otrzymane wyniki i pomaga rozwiązywać problemy związane ze skórą głowy i włosami.
Do problemów, z którymi należy zgłosić się do trychologa zalicza się m.in.:
- wszystkie rodzaje wypadania włosów oraz łysienie (alopecia),
- zniszczone włosy,
- łupież,
- łojotok,
- swędzenie skóry głowy,
- sucha skóra głowy,
- łuszczyca skóry głowy.
Jak wygląda wizyta u trychologa?
Trycholog przyjmuje klientów w gabinecie trychologicznym. W każdym profesjonalnym gabinecie znajdują się m.in.: mikrokamera do badania skóry głowy i włosów, monitor do wyświetlania obrazu z kamery oraz preparaty trychologiczne wspomagające pracę trychologa.
Wizyta u trychologa nie jest czymś, czego powinno się obawiać. W zależności od tego z jakim problemem zgłasza się do gabinetu, należy odpowiednio się przygotować.
Zwykle pierwsza wizyta u trychologa jest związana z konkretnym, poważnym problemem, najczęściej po samodzielnych próbach walki z chorobą. Mało kto zgłasza się w celu prewencyjnego badania skóry głowy i włosów.
Dobry trycholog, już podczas ustalania terminu wizyty, zadaje pytania pomocnicze (np. czy były dotychczas przeprowadzane badania trychologiczne, czy są aktualne badania krwi, kiedy pojawił się dany problem oraz czy podobne objawy były już wcześniej widoczne u innych osób, w szczególności członków rodziny) oraz wskazuje sposób przygotowania się do wizyty, w tym do konkretnego badania.
Podczas wizyty zapoznaje się z przedstawioną dokumentacją medyczną, zadaje pytania o stan zdrowia, przeprowadza badanie trychologiczne (badanie z wykorzystaniem specjalistycznej mikrokamery) i stawia początkową diagnozę, określając sposoby rozwiązania istniejącego problemu lub kieruje na konkretne badania. Może również proponować stosowanie kosmetyków trychologicznych odpowiednich do stanu zdrowia badanego.
Dobry trycholog zrobi wszystko co w jego mocy, aby postawić właściwą diagnozę i odpowiednio poprowadzić kurację. W przypadku bardziej złożonych problemów może zalecić wizytę u danego lekarza.
Dobry trycholog – gdzie go znaleźć?
Podstawowym źródłem informacji jest Internet. Mimo, że w Internecie huczy od ofert “specjalistów od włosów”, to trzeba być czujnym. Aktualnie “zawód trycholog” nie znajduje się w wykazie zawodów i specjalności prowadzonym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, co oznacza, że może się nim tytułować każdy.
Jednym ze sposobów wybrania właściwego trychologa jest zweryfikowanie jego przynależności do jednego z dwóch stowarzyszeń skupiających specjalistów od skóry głowy i włosów w Polsce: Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Trychologii Estetycznej (ISAT).
Innym rozwiązaniem jest poszukanie opinii o danym trychologu na forach internetowych i stronach poświęconych trychologii. Internauci są bezlitośni dla oszustów, dlatego w dość prosty sposób można przekonać się, czy dany trycholog faktycznie ma odpowiednią wiedzę i umiejętności.
Trycholog – cennik usług
Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje badanie trychologiczne, ile kosztuje konsultacja trychologiczne, a ile kosztuje zabieg trychologiczny. Każdy trycholog posiada swój cennik usług trychologicznych. Poniżej zaprezentowano przedziały cen danych usług świadczonych przez trychologów w Polsce (według analizy cen podanych na stronach internetowych 10 najbardziej znanych trychologów, stan na dzień 04.08.2016 r.):
– analiza pierwiastkowa włosów (APW) – 260-400 zł
– badanie genetyczne na predyspozycję do łysienia androgenowego – 180 zł
– badanie mikrobiologiczne z antybiogramem – 85 zł
– badanie mykologiczne bezpośrednie w celu wykrycia elementów grzyba – 50 zł
– badanie mykologiczne bezpośrednie wraz z mykologiczną hodowlą – 75 zł
– badanie trychologiczne wraz z konsultacją trychologiczną – 70-130 zł
– badanie w kierunku łupieżu pstrego – 55 zł
– badanie w kierunku nużeńca ludzkiego – 55 zł
– masaż skóry głowy – 80-100 zł
– peeling skóry głowy – 50 zł
– regeneracja włosów zniszczonych – 100 zł
– rytuał przeciwłupieżowy – 100-130 zł
– rytuał przeciw wypadaniu włosów – 160-180 zł
– rytuał sóry głowy i włosów przy łuszczycy – 100-130 zł
– rytuał tłustej skóry głowy – 100-130 zł
– rytuał w łojotokowym zapaleniu skóry głowy – 100-130 zł
– test na nietolerancję pokarmową na 56 składników – 450 zł
– trichogram – 350 zł
– trichoskopia – 120 zł
– zabieg darsonwalizacji podczas zabiegu pielęgnacyjnego – 20 zł
– zabieg frakcyjnej mezoterapii mikroigłowej (bez kosztu apułek) – 150-180 zł
– zabieg mezoterapii igłowej dermorollerem – 130-150 zł
– zabieg na skórę wrażliwą, podrażnioną, zaczerwienioną, swędzącą – 80-130 zł
– zabieg sonoforezy podczas zabiegu pielęgnacyjnego – 30-40 zł