Telogenowe wypadanie włosów, łysienie telogenowe (łac. effluvium telogenicum) to jedno ze zjawisk dotyczących patologii wzrostu włosa. Odznacza się wydłużeniem fazy spoczynku włosów powodując dysproporcję ilości włosów pozostających w fazie anagenowej i w fazie telogenowej (w której stale, u zdrowej osoby, znajduje się 5-15% włosów). „Większość spośród 90% włosów znajdujących się w fazie wzrostu (anagenowej) lub w fazie przejściowej (katagenowej) wkracza od razu w fazę spoczynkową (telogenową)”[1], ażeby po około 3 miesiącach po wystąpieniu przyczyny, wypaść prawie w komplecie.
Przyczyny łysienia telogenowego
Przyczyn łysienia telogenowego wymienia się wiele. Wśród najważniejszych wskazywane jest: działanie stresu, poważne zabiegi operacyjne, urazy ale także i poród, niedobory żywieniowe, przewlekłe procesy zapalne, choroby zakaźne, zatrucia metalami ciężkimi, zmiany hormonalne oraz przyjmowane leki, w tym przeciwzakrzepowe i retinoidy.
Gdy czynnik był jednorazowy lub odwracalny, łysienie telogenowe ma charakter przejściowy. Wówczas włosy odrastają w ciągu 3-6 miesięcy. Niektóre osoby cierpią na chroniczną postać telogenowego wypadania włosów, w przypadku wystąpienia którego należy podjąć leczenie.
[1] Spencer David Kobren, Co zrobić, żeby nie wypadały włosy, Bauer-Weltbild Media Sp. z o.o., Warszawa 2000, s. 28