Wypadanie włosów

Wypadanie włosów. Zadbane, gęste i zdrowe włosy niewątpliwie świadczą o atrakcyjności zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Dzienna utrata od 50 do 100 włosów jest zjawiskiem całkowicie normalnym. Naturalna wymiana fizjologiczna włosa jest ściśle związana z jego czasem życia, który to waha się między 2 a 6 lat. Co jednak wtedy, gdy liczba ta jest zdecydowanie większa, z tendencją do utrzymania lub nasilania efektu wypadania włosów? Wtedy możemy być pewni, że mamy problem, którego zbagatelizowanie może nieść poważne konsekwencje.

Przyczyny wypadania włosów

Wypadanie włosów to poważne schorzenie, którego przyczyn może być bardzo wiele. Do zainicjowanie procesu wypadania włosów zwykle przyczynia się równocześnie kilka z nich. Najogólniej, przyczyn wypadania włosów należy doszukiwać się w ich nienależytym traktowaniu oraz niedbaniu o własne zdrowie. Podkreślając urodę często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze działania mogą być tragiczne w skutkach. Nadwyrężamy skórę głowy mocno napinając włosy. Nieprawidłowe uczesanie włosów (w kok lub koński ogon) czy nagminne używanie spinek i gumek to jedne z podstawowych przyczyn łysienia. Osłabiamy strukturę włosów farbując włosy i poddając je wysokim temperaturom, np. kiedy suszymy włosy lub korzystamy z lokówek i prostownic. Paląc papierosy oraz stosując kolejną dietę cud, nie dość że przyjmujemy niewskazane substancje, to często przyczyniamy się do niedoboru mikro i makroelementów w organizmie. Niebagatelny wpływ mają także czynniki zewnętrzne, w tym oparzenia słoneczne, mróz i działanie promieni Rentgena. Na kondycję włosów nie jest również obojętne życie w ciągłym stresie, przebyte choroby zakaźne (np. kiła) i ogólnoustrojowe (toczeń rumieniowaty, nadczynność tarczycy czy niedoczynność tarczycy), choroby skóry głowy (np. łupież, atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry głowy), chemioterapia, menopauza czy poród.

Jak zatrzymać wypadanie włosów?

Pocieszającym jest fakt, iż większość z wymienionych przyczyn wypadania włosów jest odwracalnych. Część osób praktykuje opisane w Internecie domowe sposoby na wypadanie włosów. Efekt tych działań przeważnie nie jest zadowalający, a w niektórych przypadkach, może spotęgować dotychczasowy problem.

Każdy z nas ma inną skórę (inny stopień wrażliwości i podatności na uszkodzenia), dlatego też najbezpieczniejszym rozwiązaniem problemu wypadania włosów będzie udanie się do najbliższego trychologa, który w sposób kompleksowy zdiagnozuje problem, doradzi oraz podejmie się przeprowadzenia zabiegu pielęgnacyjnego i/lub wskaże właściwy do stosowania preparat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.